Modelleme ve Kalıplama

Modelleme ve Kalıplama bölümlerimizde; Ar-gede tasarım ve teknik çizimleri yapılan parçaların, (Döküm pik,sfero, çelik,bronz vs.) seri kalıplamaya uygun model, maça sandıklarının yapım çalışmaları yapılmaktadır.

-Tasarımlar tamamlandıktan sonra model ve maça resimleri çizilir. Bu resme ve kalıplama durumuna göre ahşap model ve maça sandığı parçalı yapılarak, birleştirilir.

-Alüminyum model ve maça sandıklarının yapımında ise yukarıdaki model resim çizim işlemlerine ek olarak, alüminyum model ve maça sandıkları ve işleme payları ilave edilir.

-Araldit modeller makine veya el plakalarına uygulanır. Ahşap model ve maça sandıklarının yapım çalışmaları tamamlandıktan sonra, plakaya kaç araldit model yerleştirileceği tespit edilir. Yapılan ahşap modelden, araldit malzeme negatif iki yarım kalıp çıkartılır, giriş yollukları yapılır. Daha sonra gerekli adet kadar sıvı araldit bileşimleri ve dondurucusu ilave edilerek karıştırılarak hazırlanır. Negatif kalıpların yolluklarından dökülerek, donmaya bırakılır. Ertesi gün donan pozitif kalıplar çıkartılarak, kontrolleri yapılarak temizlenir, plakalara bağlanır, yolluk ve besleyicileri yapılarak, numune döküme verilir.